Jakie obszary wypełnia w ludzkiej egzystencji kultura – a zatem, co ubogaca obcowanie z nią

Twórczość artystyczna to nadzwyczaj szerokie pojęcie. Ów mianem wskazuje się w podobny sposób malarstwo, architekturę, teatr, literaturę, jak i mniej ewidentne jej formy – jak film, piosenka, a nawet marketing. Jaki ma ona wpływ na egzystencję jednostki ludzkiej? Jak kształtuje świadomość, metodę postrzegania otoczenia? Co sprawia, że wielu ochoczo z niej korzysta? Jak oddziałuje na nasz osobisty progres już od dziecka?

W największym stopniu oczywistą rolą wydaje się pozostawać aspekt estetyczny. Istnieje krocie rzeczy w naszym otoczeniu, które zwyczajnie są piękne. Podobać nam się jest w stanie film, ciekawa nuta, wystawa w muzeum, przeczytana książka, budynek, który podziwiamy. Doznanie estetyczne ma bez wątpienia pozytywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Drugim atutem jest wpływ kultury na ludzką duszę. Odczucie – które porusza w nas dane arcydzieło – jest wskazaniem tego, czy kompozycja jest dobra. Jak wiadomo, każdy przeżywa ją na inny sposób i uczucia, które się zjawiają są różnorodne, ale najważniejsza jest sama sfera oddziaływania.

Bardzo istotną jest też misja dydaktyczna. Nie bez powodu organizowane są wyjścia edukacyjne do muzeów, czy kin. Uczniowie mają dzięki temu nie tylko styczność ze sztuką, którą uczą się odbierać, ale także odkrywają przeszłość swojego społeczeństwa. Równie ważną funkcją sztuki może być działanie lecznicze. Stosowane jest to przy różnego rodzaju schorzeniach, ale głównie przeciwdziała agresji, rozluźnia, powoduje kontrolowanie emocji i pomaga w rozwiązywaniu problemów. Pozwala to na dokonanie zmiany i uwalnia od smutku.

Takie hobby daje także okoliczności do opisania siebie – a ponadto jego wielką zaletą jest to - że nie wymaga to by mieć zdolności artystyczne. I na koniec. Twórczość artystyczna zapewnia nam - zwyczajnie - wypoczynek. Każdy organizm dobrze reaguje na bliskość tego co kunsztowne, jest to jedna spośród dużej ilości technik spożytkowania wolnego czasu. Uspakaja i daje relaks. W nowoczesnym ciągle biegnącym świecie – moment zapomnienia, wydaje się być na wagę złota. Czego chcieć ponad to?