Sztuka na co dzień – czyli design przedmiotów codziennego użytku.

Dawniej mianem arcydzieła traktowało się tylko dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźbiarstwa, czy architektury. W dzisiejszych czasach design jest doceniany niemalże w każdej jednej dziedzinie naszego egzystowania. Lubimy otaczać się ładnymi sprzętami, bawić w stylowych pomieszczeniach, ma to wpływ na nasze samopoczucie i pogodę ducha. Nie dziwi więc fakt, że na popularności zyskała sztuka w praktyce.

Co to jest rzemiosło sztuki użytkowej i w których sferach jest to przydatne?

Najprzystępniej stwierdzając jest to ozdabianie sprzętów codziennego użytku. Tworzenie akcesoriów właściwie zaplanowanych, gdzie niezwykle ważkim atutem oprócz ich użyteczności jest ich prezencja. Sztuka użytkowa wkroczyła niemal do większości kwestii naszego życia. W każdej specjalności znajdziemy rzeczy, które nie tylko są przydatne, ale też są estetycznie zdobione. Istotna jest tu także troska o szczegóły.

Jakie spełnia funkcje rzemiosło sztuki użytkowej w przypadku branży medycznej?

Sprzęt medyczny, tak jak akcesoria medyczne muszą bezspornie przede wszystkim służyć medykom, jak i pacjentom i być użyteczne. Z innej strony medalu czemu nie mogą one być wykonane pięknie? Zaczynając od konfekcji medycznej - fartuchy ochronne jakimi posługują się medycy, czy pracownicy przychodni, wyróżniają się ładnymi kolorami i dopasowanymi fasonami. Natomiast kiedy chodzi o akcesoria, w sklepach medycznych coraz nagminniej w ofercie są np. termometry z satynową końcówką, albo inne - klik, konwencjonalne ciśnieniomierze w ładnych kolorach, czy ciśnieniomierze zegarowe wykonane z artystycznym zacięciem, o uroczym wyglądzie.

Także, eleganckie zaprojektowanie wnętrz pomieszczeń w szpitalach, zapewnia pacjentowi poczucie komfortu, a medykowi umila częstokroć żmudną pracę. Fotele, biurka, a nawet zasłony, zmienią gabinet lekarski w bardziej atrakcyjne miejsce. Na korytarzu poczekalni coraz częściej wiszą dzieła artystów i zaprojektowane są miejsca do rozrywek dla najmłodszych. Gabinet, w którym doktor diagnozuje pacjentów, powinno mieć też odpowiednią temperaturę, tak aby praca specjalisty była wydajna. Rozwiązaniem będą klimatyzatory. Kiedyś były one niemal jednakowe i bez mała wszystkie białe. Obecnie tworzy się je w przeróżnych kolorach, by dopasować je do charakteru wnętrza.

Zobacz też: apteczka24.pl