Ponadczowe piękno zabytków

Gdy planujemy wyprawę albo kilkudniowy wyjazd, przeważnie zamierzamy zwiedzać. Oglądamy przy tym nie tylko dzieła sztuki takie jak rzeźby, ale i same budowle. Doceniamy kunszt projektantów i budowniczych.

Siedziby szlachty

To chyba najczęściej oglądane budowle. Estetyczne bryły, nietypowe zdobienia oraz bogate wyposażenie. Są zapisem przeszłoych lat i pokazują, jakie upodobania mieli bogaci ludzie. W dodatku wciąż podsuwają pomysły- dzisiaj też niektórzy próbują projektować dwory.

Zabytkowe domy mieszkalne

Trochę inny typ budowli, nie aż tak okazały, lecz nierzadko równie olśniewający. Kamienice też były stawiane przez bogatych ludzi i mają za zadanie cieszyć oko. Przestrzenne lokale, zdobienia ścian zewnętrznych - tu także jest na co spojrzeć. Dodatkowo kamienice są nadal użytkowane, ciągle warto w nich zamieszkać i zrobić sobie lokal w stylu retro.

Wiejskie chałupy

Inaczej: mieszkania chłopów, chłopskie chałupy. One też mają swoich sympatyków, mimo że wydają się proste i nieładne. Jednak sztuka chłopska też jest nieprzeciętna. Należy zobaczyć choćby malowane chałupy w Zalipiu. A także akcesoria - ręcznie tkane narzuty lub haftowane tkaniny. A moda na sztukę ludową wraca, więc taki skansen może być prawdziwą kopalnią inspiracji do wystroju współczesnego domu.