Najwspanialsze soundtracki kinowe – moi ulubieńcy

 

Nieraz zdarza się, że utwór z obrazów kinematograficznych staje się przebojem, a następnie słucha go cały świat. Nierzadko również zdarza się, że ekranizacja nie staje się podobnie dobra, jak ścieżka dźwiękowa. Materia dźwiękowa wzbudza prawdziwe emocje w ludziach. Oglądając film nie możemy sobie zazwyczaj wyobrazić, by nie miał on dobrego podkładu. I nie mowa w tym momencie tylko o przedstawieniach muzycznych i tanecznych. Prawie każda ekranizacja, uatrakcyjniona o genialną muzykę, jest dzięki niej doskonalsza.

 

 

Chociaż miałoby się ochotę spisać listę przykładowo najlepszych 100 soundtracków wszech czasów, lecz nie da się. Oczywiście z tego względu, że to, czy coś jest dobre, czy dostateczne – nie jest mierzalne. Jest to prowokowane osobistymi opiniami widzów. Z tego względu każdy człowiek sam musi, oglądając filmy, wykreować własny zbiór godnych polecenia soundtracków z filmów.

 

 

Chociaż recenzowanie konkretnych utworów zdaje się być bez sensu, właśnie przez wzgląd na subiektywność opinii, to da się oczywiście wymienić kilka elementów, które składają się na świetny soundtrack. Przede wszystkim nie powinien być on niezwiązany z dziejącymi się akurat na ekranie scenami. Nikt przy przedstawianiu odchodzącego kochanka nie dobierze utworu nagranego przez hardcorowy, metalowy zespół. Podobnie, widząc na ekranie pogoń za złodziejem, albo szybki zjazd na nartach w ucieczce przed lawiną, prawdopodobnie nikt nie wyobraża sobie słuchania cichutkich dźwięków spod palców pianisty. Stanowczo da się powiedzieć, że dobry soundtrack powinien być dostosowany do sceny w produkcji. Także to, czy soundtrack jest wersją z wokalem, czy bez, zdaje się być istotne. To również zależy jedynie od zamysłu kreatora oraz od jego gustu. Jeżeli jest profesjonalistą i tworzy świetny film, wtedy na sto procent podejmie idealną decyzję. Jeżeli mu się uda, wtedy taki film skorzysta przez muzykę, natomiast muzyka zaistnieje dzięki filmowi.

 

 

Jeżeli nie posiada się energii na obejrzenie wszystkich produkcji teoretycznie wspaniałą ścieżką dźwiękową w nadziei, że odnajdzie się hitgodny słuchania non-stop – wystarczy najzwyczajniej w świecie przeczytać, które filmy dostały nagrody za genialny soundtrack w konkretnym roku.